yükleniyor

YENİ İŞLETMELER İÇİN ARAMA MOTORU GÖRÜNÜRLÜĞÜ TAVSİYELERİ

Yeni İşletmeler İçin Arama Motoru Görünürlüğü Tavsiyeleri

Yeni işletme sahiplerinin arama motoru üzerindeki görünürlülüklerini arttırabilmeleri için tavsiyeler verip, aynı zamanda doğru bilinen yanlışlara da değinmeye çalışacağız. Umarız son günlerde internet dünyasında sıkça karşılaştığımız bu yöndeki sorulara sizlerin de desteği ile kapsamlı bir referans oluşturabiliriz. Sormak veya eklemek istediklerinizi lütfen bu konuya yorum yaparak bizlerle paylaşın.

Öncelikle konuya aşina olmayanların, problemi kafalarında daha net canlandırabilmeleri adına birkaç örnek verelim: “İzmir çiçek sipariş”, “tuna markası servisi”, “Karşıyaka çilingir”, “Bursa nakliye” şeklinde kullanıcıya değer katmayan, birbirinin aynısı siteler ve/veya aynı site içerisinde sayfalar oluşturan ve çoğunlukla yerel işletmelere ait olan site/sayfaları düşünebilirsiniz. Bu tip sayfa ve/veya sitelerin amacı kullanıcıya değer katan bir deneyim oluşturmaktan ziyade belirli arama terimlerini domine etmeye çalışarak, bir nevi köprü işlevi görerek başka site/sayfa/iletişim bilgilerine kullanıcıları yönlendirmektir. Ne yazık ki bu tip çalışmaların ilgili arama terimlerinde sitelerin performansını arttırdığı yönünde oluşan yanlış bir kanı da mevcuttur. İsterseniz adım adım bunlara değinelim.

Öncelikle bir site/işletme sahibi olarak bu işlemi neden yaptığınızı sorgulayın

•Gerçekten işe yaradığı ve arama performansınızı arttırdığı için mi? Yoksa sektörünüzdeki diğer bazı sitelerin de bu tip işlemleri yapıyor olması ve/veya sizi bu şekilde yönlendiren, konu hakkında bilgisi olduğunu düşündüğünüz uzmanlar/forumlar/bloglar tarafından verilen tavsiyeler yüzünden mi?

•Unutmayın, sırf bazı sayfalarınızda veya sitelerinizde bir il/ilçe/bölge ismi geçiyor diye arama motorları (özellikle de Google) sizi içerisinde bu kelimeler geçen arama terimlerinde göstermeyecektir. Hele hele herkesin bu tip çalışmalara gittiği bir durumda. Şöyle düşünün “Ankara abc servisi” kelimesini içeren binlerce site var. Siz sadece bu arama terimini sitenize ekleyerek 1001. olmanın ötesinde ne değer katıyorsunuz?

Bu işlem Google kalite yönergelerine neden aykırı?

•Sonuçta bu sayfalar kullanıcılar için değer katacak şekilde tasarlanmaktan öte, sadece arama sonuçlarından trafik çekmek amacıyla oluşturulmaktadırlar. Google bu tip çalışmaları köprü site/sayfalar olarak değerlendirmekte ve arama motoru kalite yönergelerine aykırı olduğunu belirtmektedir.

•Bu prensibin esas amacını anlamak oldukça önemli. Şu şekilde özetlemeye çalışalım. Google arama sonuçlarında yer alabilecek site ve sayfalar için (hayali) belirli bir kapasite varmış gibi düşünün. Örneğin ilk sayfadaki, ilk 10 arama sonucu gibi. 11. sonuç maalesef yok 

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!