yükleniyor

Klasör mü, Subdomain mi, Microsite mi? Tüm Detaylar

Kaynak olarak verilen sayfada farklı görüşlere ve konulara da değinilmiş. İngilizce bilenlerin okuması önerilir. Faydalanılan kaynaktaki bilgilerle kendi bilgilerimi derleyerek bu yazıyı oluşturacağım.

Öncelikle bu üç terimi açıklayalım:

 1. Klasör: Alan adından sonra kullanılan, alan adının parçası sayılan böümlemelidir. Örneğin alan adımız semveseo.com ise, semveseo.com/seo/ bölümü bir klasördür. SEF url kullanılmayan sitelerde klasörler de pek kullanılmaz. WordPress’in kalıcı bağlantılarının izin vermesi nedeniyle, klasör ile sayfa arasındaki fark ortadan kalkmıştır. Zira, semveseo.com/seo/ sayfası, SEO ile ilgili içeriklerin toplandığı kategori olabileceği gibi, sadece SEO hakkında tek bir yazıya yer verilmiş iç sayfa da olabilir. Arama motorları bu ayrımı yapabilmekte ve klasörün iç sayfa mı yoksa bir arşiv sayfası mı olduğunu değerlendirebilmektedir. Tabii, kategori sayfasına özel içerik girildiği takdirde, ki öneririz, daha kaliteli bir arşiv sayfasına kavuşmak mümkün olmakta.
 2. Subdomain: Alan adından bağımsız kullanılamayan ama alan adı ile de içerik bütünlüğü bulunmayan bölümdür. Örneğin, semveseo.com bir alan adı iken, http://seo.semveseo.com bir alt alan adıdır. Hatta https://www.semveseo.com da bir alt alanıdır. Çünkü asıl alan adı, https://semveseo.com’dur.
 3. Microsite: Belirli bir konuya özen hazırlanmış, çoğunluğu pek güncellenmeyen, doğrudan ve kesin bilgiler içeren sitelerdir. Örneğin, ayakkabı modelleri genel bir site konusu olabilecekken, Daroga için yapılacak site bir micrositeden öteye gidemeyecektir.

Asıl soru: SEO için klasör mü, subdomain mi, yoksa microsite mi kullanılmalıdır?

Öncelikle SEO’nun tek bir etkenden ibaret olmadığını belirtmek gerekir. Bunun anlamı, aynı çalışmayı iki microsite için yaptığınızda, birisi için büyük başarı elde edebilecekken, diğeri için herhangi bir ilerleme katedemeyebilirsiniz. Ancak genel olarak sorunun cevabı şu şekilde verilebilir:

SEO’da Klasör Kullanımı:

Benim de sitelerimde tercih ettiğim yöntemdir. Öne çıkan faydaları:

 1. Klasör, sitenin bölümüdür ve siteye dahildir. Dolayısıyla klasörden verilen linkler iç link olarak değerlendirilir. Dolayısıyla diğer sayfaların güçlenmesini sağlar.
 2. İçerik sayısı fala olan sitelerin önplana çıktığı gizlenemeyecek bir gerçek. Şüphesiz kaliteli içerikten bahsediyoruz. Dolayısıyla, içerik sayısını yüksek tutmak için klasör sistemi daha faydalıdır.
 3. Ana sayfanın ve diğer sayfaların SEO skorlarından klasörler de etkilenirler.
 4. Kullanıcı dostudur. Ziyaretçiler site içerisinde daha kolay gezerler.

SEO’da Subdomain Kullanımı:

Bir ara webmasterlar tarafından neredeyse her sözcüğe, her yazıya, her kategoriye subdomain oluşturuluyordu. Buna spam demek de çok doğru değil ancak en azından görüntü olarak iticiydi. Arama motorlarının subdomainleri, alan adından ayrı değerlendirdikleri düşünüldüğünde:

 1. Subdomainler, ana domainin SEO skorundan faydalanamazlar, bağımsızdırlar.
 2. Subdomainler, ana domaine verilen backlinklerden faydalanamazlar.
 3. Arama motoru subdomaini, ayrı bir site olarak değerlendirir.

Bu nedenle subdomain kullanımı çok yaygın değildir. Zira sitenin SEO skorunu artırmak için tüm içeriğin ana sitede yer alması daha anlamlıdır. Buna rağmen, shop.semveseo.com gibi belli bir özelliğe sahip subdomainler oluşturmak doğrudur. Bu nedenle farklı gruplar tarafından yönetilen site bölümleri için subdomain kullanımı doğrudur ve kolaylık sağlar.

SEO’da Microsite Kullanımı:

Geçen süre bizlere arama motorlarının “büyük” siteleri sevdiğini açıkça gösterdi. Her ne kadar bunun istisnası sayılabilecek, 3-5 html sayfadan ibaret sitelerin yıllardır ilk sıralarda olduğunu gözlemlesek de, yeni açılan bir micrositenin, eğer diğer etkenlerde çok öne çıkamıyorsa, SEO’da başarı elde etmesi pek mümkün değildir. Bu nedenle microsite yapımından kaçınmak daha mantıklıdır.

 1. Micrositeleri yönetmek sıkıcıdır, insanı bıktırır.
 2. Micrositeler, içeriklerinin az olması nedeniyle gelişemezler.
 3. Site içi ziyaretçi dolaşımı azdır.
 4. Ana sitenin SEO gücünden faydalanamazlar.
 5. En az 1 yıllık “yeni site” dönemini beklemek zorundadır.

Buna rağmen eğer çok iyi bir alan adınız varsa, microsite kullanmanız mantıklıdır. burada önemli olan husus, site ile ilgilenmeyi bırakmamaktır.

Kaynak : https://www.semveseo.com/klasor-mu-subdomain-mi-microsite-mi/

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!