yükleniyor

Google Arama Nasıl Çalışır?

Meğer İnternet ile uğraşıyoruz, Google’ın temel işlevini yani arama somnuçlarını nasıl ortaya koyduğunu bilmemiz gerekiyor. İşleyiş 3’e ayrılmakta:

  1. Tarama: Tarama, bağlantıları ve doğrudan bildirimleri kullanarak internette ne var ne yok gözlemlemektir. Google ilk olarak tarar ve hangi sitede ne olduğunu keşfeder. Bunu botlar ile yapar. Botlar, programlanmış yapılardır ve yapay zekaları sayesinde tarama işlemini yaparlar.
  2. İndeksleme: Botlar taradı ve neler olduğunu gördü. Şimdi sıra indekslemede. Yani hafızaya almada. Google, keşfettiği verileri veritabanına kaydeder. Örneğin bu sayfayı Google botu incelediğinde, değerli görürse veritabanına kaydedecektir.
  3. Sıralama: Veritabanına eklenen sayfaların hangi aramaların sonuç sayfalarında hangi sırada çıkmaları gerektiğini belirleme sürecidir.

Şimdi aşamaları detaylandıralım:

Tarama:

Google örümcekleri, yani botları, interneti dolaşırlar. Bunu, sitelerdeki bağlantıları takip ederek yaparlar. Örneğin bu sayfada bir kaynak linki mevcut. Google örümceği bu linki takip ederek bağlantı verilen siteye ulaşır. Oradan diğer sitelere ve diğer sitelerden diğer sitelere. Bu sayede internet sitelerinin bir çoğuna ulaşmak botlar için mümkündür. Ancak, şifreli girişe sahip sayfalara botlar ulaşamazlar. Ya da hiçbir siteden bağlantı elde edememiş sitelere de. Bu durumların da çözümü bulunmakta. Şifreli sayfaları, Google bot için özel düzenleyebilirsiniz. Bunun temel mantığı: “Google Bot ise şunu göster, değilse şunu göster”, şeklindeki koddur. Yeni sayfaları ise Google Search Console aracılığı ile Google’a bildirmek ve botun bu sayfayı ziyaret etmesini sğalamak mümkündür. WordPress gibi yazılımların ping sistemi de benzer bir işe yarar ve botu siteye davet eder.

İndeksleme:

Google bot her zaman ziyaret ettiği siteyi indekslemez. Bunu yapması halinde gereksiz, işe yaramayan veya spam içerik barındıran sayfaları da indeksleyerek veritabanını gereksiz yormuş olacaktır. Önceden Google botlar çok hızlı çalışırlar ve gördükleri her sayfayı anında indekslerlerdi. Artık durum böyle değil maalesef. İçeriğin kaliteli olduğunu, sitenin indekslenmeye değer bir site olduğunu Google’a ispat etmek gerekebiliyor. İndekslenmeyen siteler için neler yapılması gerektiğini şuradaki yazıda anlatmıştık.

Sıralama:

Google, veritabanına kaydettiği sayfaları, arama sonuçlarında nasıl göstereceğini, hangi sırada bunlara yer vereceğini, algoritması ile karar verir. Algoritma, söylenene göre 200’den fazla kriter barındırmakta. Bunların hangisinin daha önemli olduğu, kriterler arasında neler olduğu ise büyük oranda bir muamma. Bu faktörlerden 10 tanesine şu yazıda yer vermiştik. Chrome, analytics gibi araçları sayesinde Google, kullanıcı deneyimlerini çok rahat bir şekilde depolayabilmekte. Dolayısıyla sıralama faktöründe kullanıcı deneyimi artık büyük önem arz etmekte. Bununla birlikte güncellik, alaka ve önem, her geçen gün değerini artıran kriterler.

Google Sayfaları Nasıl Görür?

Google sayfaları, bizim tarayıcıda gördüğümüz gibi değil, sayfa kaynaklarını inceleyerek değerlendirir. Bunu siz de, sağ tıkla kaynak görüntüle diyerek yapabilirsiniz. Herhangi bir sayfada sağ tıkla sayfa kaynağını görüntüle dediğinizde açılan html sayfa kodları, Google’ın gördükleridir. Bununla birlikte Google, pdf dosyaları, swf flash dosyaları(kaynakta bunun aksi söylense de), Word, Excel gibi dosyaların içeriklerini de görebilmekte, hatta resimlerdeki yazıları dahi değerlendirebilmektedir. Bazı java script kodlarını anlayabilen Google, yavaş yavaş ses ve video dosyalarının içeriklerini de anlayabiliyor.

Kategori: SEO Etiket: #

Kaynak : https://www.semveseo.com/google-arama-nasil-calisir/

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!